FALBANY 0
FALBANY

 Falbany to trend, który już od kilku sezonów króluje na wybiegach. W kończącym się już sezonie wiosna/lato 2017 przeżył jednak zdecydowany boom, ponieważ zarówno w kolekcjach projektantów jak i sieciówkach falbany były widoczne na praktycznie każdym elemencie garderoby, włącznie z dodatkami. Podczas gdy jesienią taki trend nosiłyśmy częściej na bluzach czy koszulach, obecnie możemy też kupić spodnie zakończone falbanami, które są jeszcze wyraźnie powiększone, momentami aż przesadzone.

W jaki sposób falbany pojawiły się w najpopularniejszych trendach ostatnich kilku sezonów? Jak to się stało, że dodatek do koszul z XVI wieku ewoluował też na sukienki flamenco, aby w końcu rozwinąć się na praktycznie wszystkie sieciówki?

Większość dziewczyn noszących falbany najprawdopodobniej nie wie, że ten trend został zapoczątkowany już w XVI wieku przez niemieckie wojska. Żołnierze nosili je jako górną, bardziej kolorową i strojną warstwę na mundurze, zwłaszcza wracając z walk do domu. Taka forma zmieniła się w znany przez wszystkich królewski żabot, który podkreślał powagę i dostojność noszącej go osoby. Średnica takiego kołnierza mogła sięgać aż do metra, przez co jegomość musiał używać specjalnych, długich sztućców, aby poradzić sobie z jedzeniem. Jak każdy trend, w końcu i ten musiał wygasnąć, ale efekt falban wciąż bardzo się ludziom podobał. W związku z tym w XVII wieku dodatkowe fragmenty materiału były przyszywane do sukien, które w ten sposób stawały się niezwykle ekstrawaganckie, a jednocześnie zgodne z tendencją obecną w tej epoce - eksponowanie kobiecych kształtów. Prekursorką falban w takim stylu była Maria Antonina.

W XX wieku falbany pojawiły się już w latach 20., ale także pozostając w bardziej eleganckich stylizacjach. W latach 30. stały się one symbolem sukienek flamenco, które składały się z niezliczonych warstw kolorowych falban. Po wojnie domy mody takie jak Dior tworzyły suknie w znanym nam z obecnych czasów mocno przesadzonym stylu. Lata 70. jako czas hipisów pokochały falbany, które jako bardzo romantyczne sprawdziły się w modzie boho. Dekadę później suknie z dodatkiem falban były na tyle popularne, że księżna Diana na swój ślubu wybrała kreację z niezliczoną ich ilością.

Dzisiaj falbany królują w szafach kobiet, w każdej wielkości, stylu i kolorze. Trendy bardzo szybko zanikają, ale myślę, że w następnym sezonie właśnie ten styl będzie jeszcze bardziej popularny, a także mocniej przesadzony i szalony.

 
Źródła:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl