Elektroniczna czy mechaniczna ? 0
Elektroniczna czy mechaniczna

Porównanie maszyn elektronicznych i mechanicznych

 

Tradycja a nowoczesność

Mechaniczne maszyny do szycia, czyli proste elektryczne maszyny pozbawione elektroniki, zostały wymyślone dawno temu, jeszcze przed drugą wojną światową z wykorzystaniem dostępnych wtedy technologii. Maszyny komputerowe, sterowane elektronicznie są nowoczesne, wykorzystują współcześnie dostępne rozwiązania techniczne.

Obecnie wszystkie udogodnienia i szyciowe innowacje projektuje się dla maszyn komputerowych i w tym segmencie oczekiwać należy istotnej przewagi.

Maszyny mechaniczne można porównać do starych samochodów z silnikami gaźnikowymi. Maszyny elektroniczne, to samochody z elektronicznym wtryskiem paliwa charakteryzujące się bezawaryjnością, wyższą kulturą pracy, większą mocą i niższym zużyciem paliwa. Obecnie nie kupimy już samochodu z silnikiem starego typu, po prostu klienci uznali, że auta z silnikami z elektronicznym wtryskiem są lepsze.

Napęd maszyny

Maszyny mechaniczne napędzane są silnikiem elektrycznym z regulacją prędkości poprzez zmianę napięcia zasilania za pomocą rezystora w pedale maszyny. Ten rodzaj napędu ma wiele wad.

  • Największa wada to to, że na maszynach mechanicznych nie daje się wolno szyć, ponieważ silnik ma bardzo małą moc przy małej prędkości. Przy małych prędkościach maszyna szarpie i trudno utrzymać stałą prędkość. Tak uzyskane ściegi nie wyglądają zadowalająco.

  • Kolejna wada, to straty energii. Większość pobieranej energii elektrycznej jest zamieniana na ciepło w rezystorze, a do silnika dociera średnio tylko mniej niż połowa pobranej energii. 

  • Kolejna wada maszyn mechanicznych wynika z powyższych - to wysoka awaryjność kontrolera nożnego. Rezystor sterujący silnikiem mocno się nagrzewa i często ulega awarii.

W maszynach komputerowych prędkością silnika steruje układ elektroniczny zwany generatorem przebiegu PWM (Pulse Width Modulation). Ten typ sterowania ma wiele zalet.

  1. Po pierwsze maszyny komputerowe potrafią efektywnie szyć bardzo wolno, ponieważ silnik ma duży moment obrotowy nawet przy małej prędkości obrotowej. Maszyna szyje spokojnie, nie szarpie i łatwo jest utrzymać stałą prędkość. To cecha bardzo przydatna przy każdej precyzyjnej robocie, i szczególnie dla początkujących, którzy zaczynają naukę szycia.

  2. Po drugie ten rodzaj napędu jest niezwykle oszczędny, bo energia nie jest marnowana na wytwarzanie ciepła. Maszyny elektroniczne zużywają średnio dwa razy mniej energii niż maszyny mechaniczne.

  3. Po trzecie w maszynach elektronicznych zwykle możemy wybrać jeden z dwóch sposobów sterowania: nożny lub ręczny. Sterowanie za pomocą przycisku START/STOP na panelu sterującym maszyny jest bardzo wygodne. 

Funkcje

Maszyna elektroniczna zwykle posiada o wiele większą ilość ściegów niż maszyna mechaniczna. Co więcej w maszynie elektronicznej dostępne są ściegi i funkcje niedostępne w maszynach mechanicznych. Oto przykłady: dziurka z oczkiem, rygiel, automatyczne mocowanie ściegu, automatyczne cięcie nici, wyszywanie liter, szycie w bok, automatyczne podnoszenie stopki, automatyczne nawlekanie igły itp.

Wyszywanie dziurek pod guziki

Maszyny elektroniczne ładniej wykonują dziurki, ponieważ oba boki wyszywane są w tym samym kierunku. W maszynach mechanicznych boki dziurki wyszywane są w różnych kierunkach i różnią się wyglądem, a dziurka nie jest tak równa jak z maszyny elektronicznej.

Pozycjonowanie igły

W maszynach elektronicznych maszyna zatrzymuje się z igłą w zadanej pozycji górnej lub dolnej. W maszynach mechanicznych igła zatrzymuje się w przypadkowej pozycji, co wymusza ręczne korygowanie pozycji igły poprzez kręcenie kołem pasowym.

Pamięć parametrów ściegu

Maszyna elektroniczna jest prostsza w obsłudze, ponieważ mniej czynności musimy wykonać, aby zacząć szyć. Wystarczy wybrać ścieg i maszyna sama ustawi sobie optymalne parametry - gęstość i szerokość ściegu. W maszynach mechanicznych oprócz wybrania rodzaju ściegu musimy ręcznie wybrać jego ustawienia, co często wymaga zajrzenia do instrukcji obsługi, zanim nie nauczymy się tych ustawień na pamięć.

Bezpieczeństwo

Maszyny elektroniczne w przeciwieństwie do maszyn mechanicznych są wyposażone w systemy bezpieczeństwa, które chronią maszynę przed uszkodzeniem. Mamy więc czujnik stopki, który zapobiega uruchomieniu maszyny z podniesioną stopką. Mamy czujnik przeciążeniowy, który zatrzyma maszynę, gdy na chwytacz nawinie się nitka, również blokadę wyboru niektórych ściegów dla szycia podwójną igłą... i wiele innych.

Oszczędność energii

Zużycie energii przez nowoczesne maszyny elektroniczne jest znacząco niższe niż dla maszyn mechanicznych i oznacza to, że komputerowe maszyny Brother są po prostu bardziej oszczędne, co ma znaczenie dla naszego portfela, ale przed wszystkim dla przyszłości planety. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl