Szyciowa pracownia 0
Szyciowa pracownia

Wielka szafa na materiały, duże ilości półek, stół do krojenia i biurko na którym stoją maszyny. Czy tak wyobrażacie sobie idealne miejsce do szycia? Chyba każda osoba lubiąca szyć marzy o kąciku w którym będzie mogła spokojnie rozłożyć swoje krawieckie skarby. Taki pokój czy też kącik pozwala usiąść do szycia w każdej chwili bez konieczności składania i rozkładania całego sprzętu.

Jednak pokój do szycia to nadal dla wielu osób pewien luksus, nie każdy ma możliwość przeznaczenia dużej przestrzeni w domu na miejsce do szycia. Jednak niewielki kącik na biurko czy stolik daje się wygospodarować w prawie każdym mieszkaniu.

Jakie są zalety posiadania takiego miejsca? Po pierwsze i najważniejsze wszystkie potrzebne do szycia rzeczy mamy pod ręką. Nie tracimy czasu na sprzątanie ze stołu, wyciąganie maszyny i całej reszty- ona stoi i czeka, więc na szycie można wykorzystać nawet wolne 15 min. Po prostu siadamy i szyjemy.

O czym należy pamiętać przy urządzaniu takiego miejsca? 


1.Stół lub biurko

Po pierwsze miejsce do pracy! Należy zaopatrzyć się w odpowiednio duże biurko lub stół, po to aby wygodnie odrysować wykrój a później wykroić na nim materiał. Luksusem jest gdy możecie mieć taki oddzielny duży stół do krojenia i oddzielne biurko na którym stoją maszyny. Jeśli nie macie takiej możliwości to zadbajcie chociaż o to, aby wasze miejsce pracy było dość duże. Dobrze też jeśli ten stół/biurko ma szuflady lub półki pod spodem na trzymanie różnych potrzebnych rzeczy.


2. Oświetlenie

Wiadomo, że każda maszyna do szycia ma swoje oświetlenie, ale to jednak trochę za mało. Świetnie by było, gdyby wasze miejsce pracy było usytuowane obok okna, tak aby wpadało tam jak najwięcej naturalnego światła. Jeśli tak nie jest, to zadbajcie o dobre oświetlenie. Lampka będzie tu nieodzowna. Możecie ją umiejscowić po prawej stronie biurka lub bezpośrednio nad nim, zależy jak wolicie.


3. Miejsce na materiały

Materiały można przechowywać w przeróżny sposób - możecie trzymać je ładnie wyeksponowane na półkach, zamknięte w szafie, na wieszakach, w pudłach lub w specjalnych przegródkach na dokumenty. Ważne, żeby mieć w nich w miarę porządek i wiedzieć co się ma - dotyczy to zwłaszcza większych kolekcji ;) Tu podrzucamy garść inspiracji.

Skrawki można trzymać np jako ozdoby w słoikach.


3. Półki, szuflady… a może tablica?

Gdy szyjemy w naszym otoczeniu w bardzo szybkim tempie przybywa przeróżnych szyciowych akcesoriów i dodatków, zazwyczaj drobnych takich jak taśmy, guziki, gumki itp. Oprócz tego są akcesoria tak niezbędne jak nożyce, szpilki, czy taśmy miernicze. Co zrobić żeby nie zawładnęły naszą przestrzenią do szycia? Najlepszym wyjściem jest znalezienie dla wszystkich akcesoriów odpowiedniego miejsca. Jeśli lubicie mieć wszystko pod ręką przydatne będą półki obok miejsca pracy, lub tablica na której zorganizujecie przestrzeń do przechowywania. Może to być perforowana tablica na której umieszcza się w przeróżnych konfiguracjach półki, pojemniczki lub wiesza się na wieszaczkach przeróżne rzeczy. Innym pomysłem jest krata, na której można zawiesić różne rzeczy - półeczki, pojemniki, przypiąć inspirujące zdjęcia.

Nożyce i szpilki można przechowywać przyczepiając je do specjalnych magnetycznych listew przykręconych do ściany, to bardzo fajne i wygodne rozwiązanie. Na drobiazgi takie jak guziki, koraliki, napy przydadzą się skrzyneczki z przegródkami. Taśmy, gumy, czy lamówki wygodnie jest przechowywać w przezroczystych pojemnikach, dzięki temu szybko wiemy co jest w danym pudełku. Możecie też wykorzystać słoiki, są idealne do przechowywania chociażby guzików.

A co z nićmi? Jeśli wasza kolekcja obejmuje póki co tylko kilka podstawowych szpulek to nie ma z tym większego problemu, pojawia się on w momencie kiedy ten zbiór zaczyna się rozrastać… Możecie przechowywać szpulki w pojemnikach, poukładane kolorystycznie, albo na specjalnie zrobionym stojaku.

 

4. Miejsce do prasowania.

Każda wprawiona krawcowa wie, że podczas szycia tak samo często należy sięgać po żelazko jak do maszyny. Dobrze rozprasowane szwy często decydują o jakości naszego szycia. Warto więc, aby deska do prasowania i żelazko były zawsze pod ręką. Duża deska nie zawsze jest poręczna, można więc zaopatrzyć się w małą deskę stawianą na stole lub blacie. Czasami wygodniejsze od dużego żelazka będzie małe żelazko popularne zwłaszcza wśród osób szyjących patchworki. A czasami zamiast zwyczajnego żelazka dobrze sprawdza się prostownica do włosów!


5. A może w…. szafie?

Kompaktowe miejsce do szycia można zorganizować sobie także w szafie, a dokładniej w specjalnej dużej rozkładanej szafie. Taki mebel najpewniej trzeba wykonać na zamówienie. Jego zaletą jest to, że nie potrzebujemy dla niego dużej przestrzeni, możemy zbudować go wg własnych potrzeb i coś co chyba dla mnie byłoby największa zaletą, po skończonej pracy, zamykamy szafę i nie musimy niczego sprzątać! :)


6. Szycie to artystyczne zajęcie, a dla każdego artysty ważna jest inspirująca przestrzeń. Warto więc zadbać o to aby wasz kącik do szycia był nie tylko praktycznie urządzony, ale także miły dla oka i dający natchnienie. Na ścianie można poprzyczepiać inspiracje z gazet, zdjęcia pobudzające wyobraźnię. Dobrze też jest zadbać o ładne dodatki - pomysłowa poduszka na szpilki, estetyczne pojemniki na akcesoria, czy wyeksponowane w ciekawy sposób akcesoria. Poniżej garść inspiracji.


Pochwalcie się swoimi szyciowymi kącikami na naszym Facebooku!!! 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl