Flizeliny
Produkt, o którym mowa, ma różne nazwy. Najczęściej mówimy flizelina, ale funkcjonują też nazwy: fizelina, stabilizator, podkład. Flizeliny służą do stabilizacji materiału podczas haftowania. Podstawową funkcją flizeliny jest zapobieganie deformacji haftu i marszczenia haftowanego materiału.
Wybierając flizelinę należy brać pod uwagę następujące czynniki:
Sposób usuwania
Po wykonaniu haftu należy oczyścić lewą stronę materiału i usunąć flizelinę. W zależności od rodzaju flizeliny możemy to zrobić poprzez wyrwanie, wycięcie, wypłukanie lub wytopienie. Najlepszym, bo najmniej kłopotliwym sposobem jest wydarcie.
Dlatego flizeliny wydzieralne są najbardziej popularne.
W naszej ofercie znajdziesz różne typy flizelin:
- Haftmaster wydzieralna – flizelina do wydzierania
- Haftmaster cutaway – flizelina do wycinania
- Haftmaster rozpuszczalna – flizelina do wypłukania w wodzie
- Haftmaster folia perforowana – usuwamy na gorąco za pomocą żelazka lub prasy
- Haftmaster z klejem – flizelina z klejem termicznym
Właściwości anizotropowe
Flizelina powinna mieć taką samą wytrzymałość na rozciąganie w we wszystkich kierunkach. Należy unikać flizelin, które w jednym kierunku są mocne, a w innym rwą się jak wata. Tego typu stabilizatory są dostępne w sprzedaży pod nazwą „flizelina wyrywalna w jednym kierunku”. Wszystkie stabilizatory marki Haftmaster są anizotropowe, czyli mają taką samą wytrzymałość we wszystkich kierunkach.
Grubość i sztywność
Z punktu widzenia deformacji haftu, im flizelina jest grubsza i sztywniejsza, tym lepiej.
Niestety wymagania klientów są przeciwne. Klienci domagają się haftu miękkiego w dotyku. Dlatego flizelina powinna być jak najcieńsza, ale wystarczająco gruba i stabilna, by nie nastąpiła deformacja haftu.
Wytrzymałość
W przypadku wykonywania gęstych haftów na dzianinach często dochodzi do uszkodzenia włókien materiału i powstają widoczne „dziury”. W takich przypadkach należy stosować flizeliny wycinalne (Haftmaster cutaway), które są bardzo mocne i zapobiegają powstawaniu „dziur”.
Kolor
W przypadku haftowania na cienkich, prześwitujących materiałach albo w sytuacji, gdy w użytkowaniu widoczna jest lewa strona wyrobu zależy nam, aby resztki flizelin nie były widoczne. Dlatego z zasady dobieramy kolor flizeliny do koloru materiału: białą flizelinę stosujemy do materiałów jasnych, a czarną do materiałów ciemnych. W skrajnych przypadkach, gdy klient wymaga aby flizelina była usunięta cakowicie, należy zastosować flizelinę rozpuszczalną w wodzie lub folię perforowaną.
Klej
Najlepszym sposobem stabilizacji jest przyklejenie flizeliny do materiału. Jest to sposób kłopotliwy, ale niekiedy niezbędny.
W naszej ofercie jest Haftmaster flizelina z klejem. Jest to flizelina z naniesioną warstwą kleju termicznego. Flizelinę podklejamy za pomocą żelazka lub prasy.
Możemy też użyć flizeliny bez kleju, którą samodzielnie spryskamy klejem w sprayu. Polecamy do tego celu klej hafciarski Odif 505.
Jak dobrać flizelinę
W przypadku początkujących hafciarzy proponujemy metodę prób i błędów. Zaczynamy od najcieńszej flizeliny wydzieralnej Haftmaster 38g. Wykonujemy próbę haftu. Jeżeli haft uległ deformacji, zmieniamy flizelinę na grubszą Haftmaster 50g. Wykonujemy próbę. I tak dalej.
Oto lista flizelin Haftmaster w kolejności od najsłabszej do najmocniejszej:
-
Haftmaster wydzieralna 38g
-
Haftmaster wydzieralna 50g
-
Haftmaster wydzieralna 70g
-
Hafmaster wydzieralna harder 76g
-
Haftmaster Cutaway 80g
-
Haftmaster Flizelina z klejem 80g